Historia stadniny i kilka słów o nas

Pomimo iż nasza stadnina tradycyjnych koni cygańskich istnieje pod obecną nazwą dopiero od kilku lat, jej korzenie sięgają kilku dziesięcioleci.

Chów i hodowla koni to jedna z tradycji brytyjskich Cyganów, tradycja rodzinna i wielopokoleniowa. EcoGypsy powstało na bazie kilku klaczy – matek, które wywodziły się z rodziny żeńskiej utrzymywanej w rodzinie Samuel od co najmniej trzech pokoleń – hodował konie ojciec Freda, hodował je też jego dziadek. Prawdopodobnie historia hodowli sięga dalej, jednakże nie byliśmy w stanie tego ustalić.

Po rozpoczęciu hodowli pod oficjalną nazwą, konie zostały zarejestrowane w księgach stadnych Traditional Gypsy Cob Association – związku hodowlanego, który powstał w roku 2012 w Wielkiej Brytanii po uznaniu rasy Traditional Gypsy Cob przez DEFRA – Department for Environment, Food and Rural Affairs (brytyjski odpowiednik ministerstwa rolnictwa).

 

Aldona  – jest hipologiem (Anglia Ruskin University w Cambridge), ekoterapeutą, posiada szerokie doświadczenie na polu wyścigów konnych m.in. jako jeździec zawodowy (20 lat); pracowała jako profesjonalny fotograf koni, manager stadniny Pinewood Stud w Newmarket w Wielkiej Brytanii, asystent trenera stajni wyścigowej, prowadziła pre trening i trening koni wyścigowych; opracowuje artykuły dla polskich czasopism hipologicznych. Była hodowcą koni pełnej krwi angielskiej. Prowadzi również jedyną w Polsce hodowlę rodowodowych kóz brytyjskich.

kolacja12nastrone

 

Fred – brytyjski Romanichal (Cygan, traveller), którego rodzina od kilku pokoleń hoduje tradycyjne konie cygańskie. Hodowlą zajmuje się również siostra Freda Pashey wraz z mężem – a jest nim Fred “Brav” Walker, syn najsłynniejszego hodowcy koni cygańskich, nieżyjącego już Freda Walkera seniora, którego nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie.

Fred z ogierem Sir Jack of Confey
Fred z ogierem Sir Jack of Confey
13439147_1166088983411543_4727841913585373927_n
Fred ze szwagrem, prezentującym źrebięta swojej hodowli na spędzie noworocznym w Peterborough
Fred z jedna ze swoich klaczy, lata 90-te
Fred z jedna ze swoich klaczy, lata 90-te XX wieku
fred
Ojciec Freda, Dennis Frederick. Lata 60-te XX wieku
Fred Samuels i Fred Walker podczas tradycyjnej transakcji - klacze ze stada Walkerów zostaja zakupione do stadniny EcoGypsy.
Fred Samuels i jego szwagier Fred Walker podczas tradycyjnej romskiej transakcji – najwyższej jakości klacze ze stada Walkerów zostaja zakupione do stadniny EcoGypsy.
Nasz szwagier Fred Walker prowadzi ogiera Lion King. Zdjęcie dzięki uprzejmości Jeffa Bartko, amerykańskiego właściciela Lion Kinga.

Przydomek hodowlany został zarejestrowany w roku 2012 a od roku 2013 nasze nowo narodzone źrebięta są wpisywane w księgach stadnych Traditional Gypsy Cob Association z przydomkiem – EcoGypsy.

Jesienią 2014 roku stadnina EcoGypsy została przeniesiona z Cambridgeshire do Polski, na Podlasie.

 

Zapraszamy również do obejrzenia reportażu, zrealizowanego w naszym byłym gospodarstwie na początku lipca 2015r. przez red. Alicję Grzechowiak wraz z ekipą TVP Białystok.
Reportaż otrzymał pierwszą nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w styczniu 2016r.

http://bialystok.tvp.pl/21516702/dona

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather