Historia stadniny i kilka słów o nas

Pomimo iż nasza stadnina tradycyjnych koni cygańskich istnieje pod obecną nazwą dopiero od kilku lat, jej korzenie sięgają kilku dziesięcioleci.

Chów i hodowla koni to jedna z tradycji brytyjskich Cyganów, tradycja rodzinna i wielopokoleniowa. EcoGypsy powstało na bazie kilku klaczy – matek, które wywodziły się z rodziny żeńskiej utrzymywanej w rodzinie Samuel od co najmniej trzech pokoleń – hodował konie ojciec Freda, hodował je też jego dziadek. Prawdopodobnie historia hodowli sięga dalej, jednakże nie byliśmy w stanie tego ustalić.

Po rozpoczęciu hodowli pod oficjalną nazwą, konie zostały zarejestrowane w księgach stadnych Traditional Gypsy Cob Association – związku hodowlanego, który powstał w roku 2012 w Wielkiej Brytanii po uznaniu rasy Traditional Gypsy Cob przez DEFRA – Department for Environment, Food and Rural Affairs (brytyjski odpowiednik ministerstwa rolnictwa).

 

Aldona  – jest hipologiem (Anglia Ruskin University w Cambridge), ekoterapeutą, posiada szerokie doświadczenie na polu wyścigów konnych m.in. jako jeździec zawodowy (20 lat); pracowała jako profesjonalny fotograf koni, manager stadniny Pinewood Stud w Newmarket w Wielkiej Brytanii, asystent trenera stajni wyścigowej, prowadziła pre trening i trening koni wyścigowych; opracowuje artykuły dla polskich czasopism hipologicznych. Była hodowcą koni pełnej krwi angielskiej. Prowadzi również jedyną w Polsce hodowlę rodowodowych kóz brytyjskich.

kolacja12nastrone

 

Fred – brytyjski Romanichal (Cygan, traveller), którego rodzina od kilku pokoleń hoduje tradycyjne konie cygańskie. Hodowlą zajmuje się również siostra Freda Pashey wraz z mężem – a jest nim Fred “Brav” Walker, syn najsłynniejszego hodowcy koni cygańskich, nieżyjącego już Freda Walkera seniora, którego nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie.

Fred z ogierem Sir Jack of Confey
Fred z ogierem Sir Jack of Confey
13439147_1166088983411543_4727841913585373927_n
Fred ze szwagrem, prezentującym źrebięta swojej hodowli na spędzie noworocznym w Peterborough
Fred z jedna ze swoich klaczy, lata 90-te
Fred z jedna ze swoich klaczy, lata 90-te XX wieku
fred
Ojciec Freda, Dennis Frederick. Lata 60-te XX wieku
Fred Samuels i Fred Walker podczas tradycyjnej transakcji - klacze ze stada Walkerów zostaja zakupione do stadniny EcoGypsy.
Fred Samuels i jego szwagier Fred Walker podczas tradycyjnej romskiej transakcji – najwyższej jakości klacze ze stada Walkerów zostaja zakupione do stadniny EcoGypsy.

Przydomek hodowlany został zarejestrowany w roku 2012 a od roku 2013 nasze nowo narodzone źrebięta są wpisywane w księgach stadnych Traditional Gypsy Cob Association z przydomkiem – EcoGypsy.

Jesienią 2014 roku stadnina EcoGypsy została przeniesiona z Cambridgeshire do Polski, na Podlasie.

 

Zapraszamy również do obejrzenia reportażu, zrealizowanego w naszym gospodarstwie na początku lipca 2015r. przez red. Alicję Grzechowiak wraz z ekipą TVP Białystok.
Reportaż otrzymał pierwszą nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w styczniu 2016r.

http://bialystok.tvp.pl/21516702/dona

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather