FAQ – Pytania i odpowiedzi

  • Jaka jest różnica pomiędzy koniem cygańskim a tinkerem?

Tradycyjny koń cygański (Traditional Gypsy Cob) został wyhodowany przez brytyjskich Cyganów drogą ostrej selekcji. Jest to koń w typie pogrubionym, zdolny do ciagnięcia ciężkiego wozu mieszkalnego (vardo) przez wiele kilometrów dziennie. Tradycyjny koń cygański ma także określoną budowę i niezwykłą urodę. Cechuje go również niezwykle opanowany charakter – nie płoszy się, nie ponosi, nie stawia prób oporu. Ogiery tej rasy są tak łagodne, że bez problemu obsługują je dzieci. Obecnie jest już niewiele koni cygańskich w tradycyjnym typie, ponieważ najlepsze sztuki zostały wyeksportowane m.in. do USA, co również ma wpływ na cenę zwierząt.
Tinker to koń bez określonego typu, który jest miksem wielu ras (m.in. tradycyjnego konia cygańskiego, kłusaka, kuca walijskiego itp). Konie takie Cyganie masowo sprzedawali na rzeź, nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również do Belgii czy Francji. Obecnie nie można wywozić żywca końskiego z Wielkiej Brytanii i beztypowe mieszańce przeważają. W związku z zupełnym brakiem selekcji, konie znane jako tinkery mogą mieć rozmaitą, różniącą się budowę i nieokreślone cechy charakteru – dość częste są przypadki tinkerów ponoszących czy płoszących się.

 

  • Czy to prawda że konie Gypsy są zdrowsze od tinkerów i innych ras?

Tradycyjne konie cygańskie od początków uformowania rasy utrzymywane są w chowie tabunowym bądź wolnowybiegowym przez cały rok, dzieki czemu są niezwykle odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Cechuje je również długowieczność.

 

  • Na ile żywienie koni Gypsy jest prostsze od żywienia koni tinker i innych ras?

Podstawą żywienia tradycyjnych koni cygańskich jest trawa w okresie pastwiskowym (w polskim klimacie od 6 do 7 miesięcy w zalezności od regionu) oraz siano w zimie. Paszę treściwą stanowi owies, wysłodki buraczane oraz dodatek warzyw (marchew, buraki). Konie nie potrzebują wyszukanych pasz i dodatków.

 

  • Co to jest TGCA?

TGCA – Traditional Gypsy Cob Association, jedyne na świecie stowarzyszenie hodowlane które prowadzi księgi stadne tradycyjnych koni cygańskich, wystawia paszporty, wydaje licencje dla ogierów, prowadzi ocenę hodowlaną. TGCA ma siedzibę w Canterbury w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii.

 

  • Czy koń cygański nie zarejestrowany w TGCA jest rasowy?

Koń nie zarejestrowany w TGCA jest w typie konia cygańskiego.

 

  • Co jest najważniejszą cechą konia cygańskiego?

Najważniejszą cechą tradycyjnego konia cygańskiego jest przede wszystkim budowa oraz cechy charakteru. U poprawnego konia maść nie jest znaczącym atrybutem, ponieważ nigdy nie było selekcji hodowlanej prowadzonej pod względem umaszczenia w przypadku tradycyjnych koni cygańskich.

 

  • Kiedy koń cygański osiągnie maksymalny wzrost?

Aczkolwiek tradycyjne konie cygańskie są rasą dość wcześnie dojrzewającą, większość osobników kończy fazę wzrostu nawet w wieku ośmiu-dziewięciu lat. Dotyczy to szczególnie koni, które mają osiągnąć powyżej 145cm. Najczęściej rozwijają się one maksymalnie na przełomie trzeciego i czwartego roku życia, zmniejszając następnie tempo wzrostu i kostnienia.

 

  • Dlaczego większość koni nie ma wielopokoleniowych rodowodów?

Księgi stadne zostały otwarte oficjalnie i zarejestrowane przez DEFRA* dopiero kilka lat temu, w roku 2012. Rodowody są wydawane na podstawie DNA przodków, bez przerw pomiędzy pokoleniami. Większość hodowców nie pobierała prób DNA od koni, które następnie zostały sprzedane lub padły i udowodnienie pochodzenia nie jest możliwe.

 

  • Jak ocenić jakość konia cygańskiego?

TGCA prowadzi bonitację koni. Oficjalne oceny hodowlane będą wkrótce przeprowadzane również w Polsce.

 

  • Jak spowodować, by szczotki pęcinowe były bardziej obfite?

Nie jest to możliwe, ponieważ owłosienie nóg, grzywy i ogona zależy tylko i wyłącznie od czynników genetycznych i jest dziedziczone po przodkach. Można jedynie pielęgnować szczotki smarując je olejem, np kokosowym, i podając do paszy biotynę z cynkiem która wzmacnia strukturę włosa.

 

*DEFRA – Department For Environment, Food & Rural Affairs; brytyjski odpowiednik ministerstwa rolnictwa.

 

fred walker king of the road

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather